Produkt dnia
Końcówki z filtrem 10µl sterylne, wolne od DNaz, RNaz
Końcówki z filtrem 10µl sterylne, wolne od DNaz, RNaz

199,00 zł

184,26 zł

zestaw
Nucleic Acid Extraction Kit (32t/box)
Nucleic Acid Extraction Kit (32t/box)

400,00 zł

325,20 zł

szt.
Końcówki z filtrem 100 ul sterylne, wolne od DNaz, RNaz
Końcówki z filtrem 100 ul sterylne, wolne od DNaz, RNaz

210,00 zł

194,44 zł

zestaw
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Test antygenowy – jak wygląda i kiedy go zrobić?

W czasach pandemii wirusa SARS-CoV-2 bardzo ważną rolę odgrywa diagnostyka. Świat nauki w szybki sposób zareagował na okoliczności i dziś ludzkość ma do swojej dyspozycji wiele narzędzi umożliwiających przebadanie pod kątem obecności wirusa w organizmie pacjenta. Jedną z szybszych i jednocześnie tańszych możliwości jest test antygenowy. Jak wygląda jego wykonanie? Jakich zasad należy przestrzegać przed dokonaniem wymazu? Czy jest skuteczny? Odpowiedzi na te oraz inne pytania czekają na Ciebie w dalszej części tego tekstu.

Czym jest test antygenowy?

Test antygenowy to szybka i skuteczna metoda na zdiagnozowanie lub wykluczenie u pacjenta zachorowania na SARS-CoV-2. Jest to metoda chromatograficzna i polega na pobraniu wymazu z nosa. Zaletą tego testu jest fakt, że wyniki można zweryfikować już kilkanaście minut po pobraniu materiału biologicznego. Wersja antygenowa cechuje się skutecznością na poziomie 80%. Warto o tym pamiętać podczas jego wykonywania. W sytuacjach, w których wymagana jest 100% pewność, że pacjent nie jest zarażony, zaleca się wykonanie testu PCR.

Jak wygląda test antygenowy?

Zastanawiasz się, jak wygląda test antygenowy? Pobranie materiału przebiega podobnie jak w przypadku testu PCR. Pacjent stawia się w umówionym miejscu, w którym odpowiednio przeszkolony personel pobiera mu z nosa materiał biologiczny za pomocą specjalnej jałowej wymazówki. Trzeba uczciwie przyznać, że czynność ta nie należy do przyjemnych. Medyk kręci wymazówką w obu dziurkach od nosa pacjenta przez około 10 sekund. Jest to konieczne, by na jego końcówce znalazła się ilość materiału odpowiednia do wykonania badań. Podczas tej czynności głowa pacjenta powinna być odchylona do tyłu, tak by ułatwić osobie wykonującej wymaz pracę. Naturalną reakcją na badanie jest delikatny ból nosa oraz łzawienie z oczu. Pobrana próbka trafia na specjalną płytkę testową, która umożliwia dokonanie odczytu.

Jak przygotować się do testu antygenowego?

Wiesz już, jak wygląda test antygenowy i czego spodziewać się podczas wizyty w punkcie pobrań. Bardzo ważne jest również jednak to, by odpowiednio się do tego przygotować. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o to, by nie absorbować w żaden sposób swoich dróg oddechowych. Przed testem warto więc zrezygnować z palenia tytoniu oraz przyjmowania jakichkolwiek innych substancji smolistych. Złym pomysłem będzie też korzystanie z różnego rodzaju kropli czy aerozoli mających za zadanie przeczyścić nos. Takie substancje mogą mieć wpływ na wypaczenie wyników testu lub znacznie utrudnić zweryfikowanie próbki. Zdarza się, że pobrany w takich okolicznościach materiał nie wystarcza do jednoznacznego określenia, czy pacjent jest zakażony. Wynik jest wtedy uznawany za niejednoznaczny, a test w razie konieczności należy powtórzyć.

Idąc na test, powinieneś być też przygotowany na to, że medyk odpowiedzialny za jego wykonanie przeprowadzi z Tobą krótki wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia. Dla własnego dobra i bezpieczeństwa odpowiadaj na zadawane pytania zgodnie ze stanem faktycznym.

Kiedy wykonuje się test antygenowy?

Skoro wiesz już, jak wygląda test antygenowy oraz w jaki sposób się do niego przygotować, warto wspomnieć o tym, kiedy należy go wykonać. Musisz bowiem wiedzieć, że jeśli będziesz zwlekał z tą decyzją zbyt długo, wykonanie testu nie będzie miało sensu. Test antygenowy zaleca się wykonać w początkowej fazie choroby. Szacuje się, że jest on skuteczny nie dłużej niż 7 dni po zakażeniu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ właśnie wtedy wirus intensywnie się namnaża, więc w materiale pobranym z Twojego nosa badania wykażą jego obecność. To właśnie te ograniczenia sprawiają, że to test PCR jest powszechnie uznawany za dokładniejszy i skuteczniejszy. Zaletą wersji antygenowej jest jednak wspomniana szybkość w uzyskaniu wyników. Zważywszy na to, że większość potencjalnych nosicieli wirusa zgłasza się do swojego lekarza chwilę po pojawieniu się pierwszych objawów, test antygenowy jest dobrą metodą na szybkie wykrycie zagrożenia i skierowanie pacjenta na izolację.

Czy test antygenowy wystarczy do wyjazdu za granicę?

Wszystkie osoby planujące wyjazd na urlop czy też podróż służbową do innego kraju zapewne zdają sobie sprawę z tego, że test antygenowy jest znacznie tańszy od wersji PCR. Właśnie dlatego są ciekawi, czy na jego podstawie można wybrać się za granicę. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Każdy kraj ma prawo do ustalenia swoich własnych zasad wjazdowych. Niektóre państwa wpuszczają do siebie obcokrajowców na podstawie certyfikatu potwierdzającego szczepienie. Inne z kolei wymagają oprócz tego testów antygenowych. Jeszcze inne umożliwiają przekroczenie granicy tylko osobom z aktualnym testem PCR. Jeśli więc planujesz wykonać test antygenowy przed swoim wyjazdem, zorientuj się, jak to wygląda w kraju, do którego się wybierasz.

Zasady przekraczania granicy są „płynne” i często ulegają zmianie. Nie należy sugerować się informacjami podawanymi przez media. Najlepiej zweryfikować fakty na oficjalnych stronach rządowych poszczególnych państw. W przeciwnym wypadku możesz się bardzo nieprzyjemnie rozczarować podczas podróży, gdy strażnik graniczny odmówi Ci wjazdu na teren innego kraju.

Gdzie kupisz testy antygenowe?

Jesteś przedstawicielem placówki diagnostycznej i zastanawiasz się, jak wygląda kwestia zakupu testów antygenowych? A może chcesz samodzielnie weryfikować stan swojego zdrowia? Gotowe zestawy do wykrywania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 znajdziesz w ofercie naszego sklepu firmowego. Oferujemy zarówno szybkie testy antygenowe, jak i zestawy do wykonania testu PCR. Oprócz tego znajdziesz u nas pozostały asortyment, który przyda się w laboratorium. Mowa tu m.in. o probówkach, końcówkach z filtrem czy wielodołkowych płytkach do umieszczenia pobranego materiału. Oferujemy szeroki wybór profesjonalnego asortymentu w konkurencyjnych cenach. Zwiększ atrakcyjność swojej oferty z naszym wyposażeniem przygotowanym przez renomowanych producentów sprzętu służącego do szybkiej i skutecznej diagnostyki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl