Produkt dnia
Końcówki z filtrem 10µl sterylne, wolne od DNaz, RNaz
Końcówki z filtrem 10µl sterylne, wolne od DNaz, RNaz

199,00 zł

184,26 zł

zestaw
Nucleic Acid Extraction Kit (32t/box)
Nucleic Acid Extraction Kit (32t/box)

400,00 zł

325,20 zł

szt.
Końcówki z filtrem 100 ul sterylne, wolne od DNaz, RNaz
Końcówki z filtrem 100 ul sterylne, wolne od DNaz, RNaz

210,00 zł

194,44 zł

zestaw
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Ile trwa badanie na COVID-19? Poznaj odpowiedzi na pytania w sprawie testów!

W czasach ciągle panującej pandemii sprawna diagnostyka zarażonych osób to podstawa, aby móc zapewnić wszystkim nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort. Dlaczego komfort? Od czasu kontaktu z lekarzem, na każdego potencjalnego nosiciela wirusa zostaje nałożona kwarantanna. Z tego powodu każdy oczekujący na wyniki z pewnością doceni ich szybkie rezultaty. Ile trwa badanie na COVID-19? Jakie są rodzaje testów i jak długo czeka się na wyniki? Czytaj dalej, a postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości!

Czym jest COVID-19 i jak się objawia?

COVID-19 to nic innego, jak choroba, która jest wywoływana przez koronawirus SARS-CoV-2. Choć duża część zakażeń nim przechodzi bezobjawowo, to jednak w niektórych przypadkach może prowadzić do ostrej niewydolności oddechowej. Najczęstsze objawy występujące podczas tego schorzenia to: suchy kaszel, duszność, gorączka oraz utrata smaku i węchu. Ponadto wielu chorych uskarża się na ból mięśni, głowy, gardła, a także splątanie. Zdecydowana większość symptomów pojawia się mniej więcej między 2 a 14 dniem od zakażenia.

Jak można się zarazić koronawirusem SARS-CoV-2?

Niestety, koronawirus SARS-CoV-2 jest patogen, który przenosi się drogą kropelkową. Co to oznacza? Jeżeli jesteś bezpośrednio narażony na kontakt z osobą, która kaszle i kicha, zwiększa się ryzyko zakażenia. Wirus może także przenosić się dalej poprzez dotknięcie przedmiotu, którego dotykała wcześniej osoba chora. Kiedy po kontakcie z taką powierzchnią dotkniesz swoich ust, nosa lub oczu, zwiększasz prawdopodobieństwo przeniesienia na siebie tego drobnoustroju. Chcesz uniknąć zakażenia? Zasada jest prosta — im krótszy masz kontakt z chorą osobą, tym mniejsze są na to szanse. Jak możesz potwierdzić chorobę? Ile trwa badanie na COVID-19?

Jakie są rodzaje testów na COVID-19?

Aby zdiagnozować zakażenie koronawirusem, możesz wykonać jedno z 3 badań.

Test serologiczny

Do takiego testu będziesz musiał oddać niewielką próbkę krwi. Jego zadaniem jest oznaczenie przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Co to znaczy? Dzięki temu będziesz wiedział, czy Twój organizm wytworzył już przeciwciała. Dodatni wynik świadczy o toczącej się lub przebytej już chorobie. Warto jednak wiedzieć, że negatywny wynik badania wcale nie musi oznaczać brak zakażenia się koronawirusem.

Badanie PCR

Badanie PCR to metoda molekularna, zwana także genetyczną, której celem jest wykrycie w organizmie obecności wirusa SARS-CoV-2. Aby to zrobić, wymagane jest pobranie wymazu z nosogardzieli. Ten test, ze względu na swoją wysoką skuteczność, jest szczególnie polecany przez WHO.

Test antygenowy

Do przeprowadzenia testu antygenowego także jest potrzebne pobranie wymazu z nosogardzieli. Jednak przy nim oznacza się antygen białkowy wirusa SARS-CoV-2. Ta metoda zazwyczaj jest stosowana do tego, aby odkryć obecność koronawirusa u osób mających objawy lub u tych, którzy mieli kontakt z zakażonymi.

Ile trwa badanie na COVID-19?

Musisz iść zrobić test sprawdzający, czy jesteś nosicielem wirusa SARS-CoV-2? Obawiasz się, że zajmie Ci to dużo czasu? Nic bardziej mylnego! Ile trwa badanie na COVID-19? Samo pobranie próbek to zaledwie kilka minut. Jednak w zależności od użytej metody czas oczekiwania na wynik może być różny. Najszybszymi testami są te antygenowe oraz serologiczne, ponieważ mogą dać wiarygodny wynik już po 15 minutach. Na rezultat testu PCR nie będziesz musiał czekać jednak wiele dłużej, bo ten w Twoje ręce może trafić po około 80 minutach.

Jak wygląda badanie na COVID-19?

Wybierając się na badanie, bez wątpienia chcesz mieć pewność, jak ono wygląda, aby nic Cię nie zaskoczyło.

Pobieranie wymazu

Pobieranie wymazu z nosogardzieli często określane jest przez pacjentów jako nieprzyjemne, ale nie jest bolesne. Osoba przeprowadzająca badanie wsuwa patyczek zakończony wacikiem głęboko przez nos tak, aby dotknąć tylnej ściany gardła. Po kilkukrotnym potarciu tego miejsca patyczek jest wysuwany oraz odpowiednio zabezpieczany w specjalnej probówce. Potem tak pobrany materiał przesłany zostaje do laboratorium. Ile trwa takie badanie na COVID-19? Na jego przeprowadzenie wystarczy kilkanaście sekund!

Pobieranie krwi

Pobieranie krwi, podczas badania na COVID-19, nie różni się tak naprawdę niczym od wykonywania standardowej morfologii. Zazwyczaj krew pobierana jest z żyły znajdującej się na przedramieniu. Sama procedura trwa zaledwie od kilkudziesięciu sekund do paru minut.

Jak przygotować się do testu na COVID-19?

Choć badanie na COVID-19 trwa krótko, to jednak powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. Z troski o to, aby wyniki testu, który wykonuje się za pomocą wymazu, były miarodajne, kilka godzin przed jego zrobieniem nie jedz, nie myj zębów, unikaj także płukania ust płynem oraz żucia gumy. Bardzo niewskazana jest również inhalacja zatok. Bezpośrednio przed badaniem nie wydmuchuj też nosa. W przypadku badania krwi nie bądź na czczo, a mniej więcej pół godziny przed wykonaniem testu wypij co najmniej szklankę wody. Jeżeli wybierasz się na test, najlepiej umów się na niego w pierwszej połowie dnia. Nie zapomnij ze sobą zabrać niezbędnych dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość.

Które testy są najbardziej wiarygodne?

Zastanawiasz się nad tym, które testy dają najbardziej wiarygodny wynik? Na które powinieneś się zdecydować? Najdokładniejszym badaniem jest metoda PCR, która daje Ci 99% pewności. To profesjonalne rozwiązanie, które dokładnie określi Twój bieżący stan zdrowia. W przypadku, gdy nie jesteś pewien, czy jesteś zakażony lub chcesz zweryfikować, że choroba, którą przeszedłeś to COVID-19, powinieneś zdecydować się na test antygenowy.

Jeżeli chcesz zadbać o zadowolenie klientów swojego laboratorium, koniecznie zaopatrz się w szybkie testy wykrywające wirusa SARS-CoV-2. Czas trwania badania na COVID-19 oraz szybka możliwość otrzymania wyników, to fakty, które są bardzo ważne dla każdego pacjenta. Jeżeli szukasz wysokiej jakości produktów do diagnostyki, właśnie takie znajdziesz w asortymencie naszego sklepu. Jako profesjonaliści gwarantujemy, że towar, który jest u nas dostępny, jest najwyższej jakości. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz to, co jest niezbędne w Twojej pracy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl